Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Erkės namuose? Tai įmanoma. Kaip apsisaugoti?

3 min. skaitymo

Vasarą daug laiko praleidžiame vaikščiodami po miškus ar pievas. Turime nepamiršti, kad išvykos metu galime susidurti su erkėmis, kurios gali pernešti pavojingas ligas. Kaip apsisaugoti nuo erkių ir kaip jas pašalinti nuo odos?

Be pievų ir miškų, erkės gali būti ir mūsų namuose – atneštos pasivaikščiojimo metu ar grybavimo išvykoje. Kaip apsisaugoti ir kaip jų atsikratyti nuo kūno?

Kaip erkės patenka į namus?

Voragyviai į namus gali būti atnešti ant drabužių ar žmogaus odos. Erkės taip pat gali patekti į būstą ant iš pasivaikščiojimo grįžtančio augintinio nugaros arba ant pasivaikščiojimo metu surinktų lapų ar gėlių. Jos gali slėptis ir ant malkų, kurias atnešame židinio kūrenimui.

Geriausios sąlygos erkėms yra rūsiuose ir voniose – voragyviai mėgsta drėgnas ir vėsias vietas. Jos taip pat gali atsirasti ant sofos ar lovos, atneštos šuns ar katės.

Erkės puola

Erkės pasivaikščiojimo metu. Kaip apsisaugoti?

Eidami pasivaikščioti, turime nepamiršti tinkamos aprangos, apsaugančios nuo erkių. Į mišką turėtume dėvėti ilgus ir šviesius drabužius – ant jų bus lengviau pastebėti erkę. Taip pat galime naudoti erkes atbaidančias priemones. Šuniui galima uždėti specialią antkaklio juostą.

Po kiekvieno pasivaikščiojimo miške ar pievoje turėtume kruopščiai apžiūrėti savo kūną, drabužius ir išvykoje lydėjusį šunį. Drabužius reikėtų išskalbti – juose gali slėptis voragyviai.

Erkės įkandimas. Ką daryti?

Radus erkę, įsisiurbusią į kūną, reikia pasirūpinti jos pašalinimu. Tam nereikia jokių specialių įrankių ar įgūdžių. Prireiks plastikinio pinceto (metalinis gali perkirpti erkę vietoj to, kad ją sugriebti) ir vandenilio peroksido arba spirito dezinfekcijai (40 proc.).

Norint pašalinti voragyvį, reikia sugriebti jį kuo arčiau odos už priekinės kūno dalies ir traukti į viršų. Įkandimo vietą būtina dezinfekuoti, o rankas kruopščiai nusiplauti. Apie nerimą keliančius pokyčius įkandimo vietoje reikia pranešti gydytojui.

Jau pabudo erkės

Papildomi patarimai Lietuvos gyventojams:

Lietuvoje erkės yra ypač aktyvios nuo balandžio iki spalio mėnesio. Dažniausiai jos perneša Laimo ligą ir erkių platinamą encefalitą. Rekomenduojama:

  • Naudoti repelentus su DEET ar ikaridimu
  • Po pasivaikščiojimo gamtoje apžiūrėti ypač šiltas kūno vietas: pažastis, kirkšnis, galvos odą
  • Sergėti vaikus, nes jie dažnai žaidžia žolėje
  • Pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

Pastebėjus aplink įkandimo vietą besiplečiantį raudoną ratą ar pajutus gripui panašius simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Sekti:
Esu KAIPKADA.LT portalo redaktorius. Mano tikslas – suteikti skaitytojams aktualią, patikimą ir naudingą informaciją, padedančią geriau suprasti pasaulį aplink mus. Siekiu padėti atrasti svarbiausias žinias ir dalintis įvykiais, kurie gali turėti realią įtaką mūsų kasdieniam gyvenimui.
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *