Lenkija – tai ne tik gintarai. Šalyje galima rasti aukso, safyrų ir net radioaktyvių mineralų. Apie tai, kur jų ieškoti, papasakojo dr. Bartłomiej Kajdas iš Jogailos universiteto.
Lenkija slepia savyje daug unikalių mineralų, kurie gali nustebinti tiek mėgėjus, tiek profesionalus. Dr. Bartłomiej Kajdas iš Jogailos universiteto Gamtos edukacijos centro pabrėžia, kad kai kurie iš jų yra beveik legendiniai, o kiti pasitaiko nedidelių kristalų pavidalu.
Kur ieškoti mineralų?
Geologiškai turtingiausias Lenkijos regionas yra Žemutinė Silezija, ypač Sudetai. Ten galima rasti įvairių mineralų, tokių kaip granatai, topazai ar turmalinai. Karkonoše kalnuose aptinkama mėlynųjų safyrų, kurie, nors ir netinka juvelyrikai, yra nepaprastai efektingi.
Złotoryjos rajone Kačavų kalnuose galima išplauti aukso dulkeles iš upių nuosėdų. Tuo tarpu Złoty Stok apylinkėse randamas arsenopiritas, su kuriuo reikia elgtis atsargiai dėl jo toksiškumo.
Radioaktyvūs mineralai ir kiti lobiai
Kletnėje galima rasti autunitą ir torbernitą – urano mineralus. Nors jų radioaktyvumas nėra pavojingas trumpam kontaktui, ilgesnis buvimas šalia jų nerekomenduojamas. Krokuvos apylinkėse galima aptikti įvairių kvarco atmainų, o Rudnėje veikia agatų muziejus.
Meteoritų ir gintarų paieškos
1868 m. Pułtusko rajone iškrito meteoritų lietus, o 2025 m. vasarį panašus reiškinys įvyko Drelovo apylinkėse. Gintarus, nors jie nėra mineralai, galima rasti ne tik paplūdimiuose, bet ir sausumoje.
Asmenys, ieškantys mineralų, turėtų žinoti įstatymus, susijusius su pavyzdžių rinkimu. Akmenis iš viešųjų teritorijų galima pasiimti, tačiau iš privačių sklypų reikalingas savininko leidimas. Dr. Kajdas primena, kad net legaliai įsigyti pavyzdžiai gali būti pavojingi, todėl verta nusiplauti rankas po kontakto su nežinomais mineralais.
Šaltinis: https://www.money.pl/gielda/nie-tylko-bursztyn-polska-skrywa-bogactwo-zloto-szafiry-i-mineraly-promieniotworcze-7180329335724768a.html