Jei internete ieškosite sėkmingam žmogui reikalingų savybių sąrašo, rasite daugybę vienas kitam prieštaraujančių asmenybės bruožų. Kodėl yra tiek daug nuomonių ir teorijų šia tema?
Sėkmingi žmonės yra tokios sudėtingos asmenybės, kad daugelis jų asmenybės bruožų atrodo nesuderinami, teigia psichologas Travis Bradberry, knygos “Emocinis intelektas 2.0” bendraautorius. Dauguma mūsų turi vieną iš šių savybių ar asmenybės bruožų, o jie sugeba derinti kelis. Dažnai būtent šis derinys yra jų sėkmės raktas. Štai keletas pavyzdžių.
Turinys
Sėkmingų žmonių bruožai
JIE YRA MANDAGŪS, BET NEBIJO IR PAPRIEŠTARAUTI
Galima sakyti, kad tokie žmonės linkę “grakščiai griauti status quo”. Jų niekada netenkina esama padėtis. Jie nuolat klausia: “O kas, jei?” ir “Kodėl ne?” Jie nebijo mesti iššūkio “aksiomatinėms tiesoms”, tačiau jie nesiekia sugriauti status quo veltui, jie visada nori jį patobulinti ar papildyti.
Kartu jie yra mandagūs ir taktiški bei stengiasi be reikalo neatkreipti dėmesio į kitų žmonių klaidas. Tai nereiškia, kad jie tylės, jei pamatys, kad kas nors eina visiškai ne ta kryptimi. Jie nedvejodami pareikš, kad laikas keisti kursą.
JIE AISTRINGAI DOMISI TUO, KĄ DARO, BET Į SAVO DARBĄ ŽIŪRI RACIONALIAI IR OBJEKTYVIAI
Jie aistringai domisi tuo, ką daro, bet neleidžia emocijoms iškreipti jų mąstymo ir elgesio. Jie niekada nepraranda gebėjimo būti savikritiški ir moka pripažinti klaidas. Jei jiems nepavyksta, jie tai pripažįsta ir nukreipia savo energiją kitur. Jie geba atsainiai žvelgti į savo darbo rezultatus ir visada yra pasirengę išklausyti kitų žmonių atsiliepimus, nežiūrėdami į juos pernelyg rimtai.
IR DIVERGENTINIS, IR KONVERGENTINIS MĄSTYMAS
Gebėjimas mąstyti konvergentiškai matuojamas intelekto koeficiento (IQ) testais ir yra susijęs su racionaliu mąstymu, kuris būtinas sprendžiant problemas, turinčias tik vieną teisingą atsakymą. Priešingai tam, divergentinis mąstymas yra mažiau linijinis. Tai reiškia, kad reikia kurti naujas idėjas ir mąstyti apie klausimus, į kuriuos negali būti vieno teisingo atsakymo.
Abu mąstymo būdai yra savaip svarbūs. Kad ir koks aukštas būtų jūsų intelekto koeficientas, jums nepavyks, jei nesugebėsite mąstyti nestandartiškai. Kita vertus, racionalus mąstymas yra svarbus norint atskirti vertingas idėjas nuo nenaudingų.
JIE YRA ENERGINGI, BET KARTU IR RAMŪS
Kai kalbama apie darbą, kuris juos tikrai domina, sėkmingų žmonių energijos atsargos atrodo neišsenkančios, o jie išlieka ramūs, „neperkaista“ ir nesipyksta. Jie valdo savo energiją ir yra visiškai susitelkę į užduotį.
Kai kurie žmonės trykšta energija, yra hiperaktyvūs, nesugeba susikaupti ties vienu dalyku, šokinėja nuo vieno dalyko prie kito. Bet sėkmingi žmonės sugeba nukreipti savo energiją tinkama linkme, kad ji padėtų jiems siekti tikslų, o ne trukdytų.
JIE GEBA IR DIRBTI, IR LINKSMINTIS
Sėkmingi žmonės gyvena taip, kad įrodytų teiginį: “Darykite tai, ką mėgstate, ir jums nebereikės dirbti nė dienos.“ Kadangi jiems patinka tai, ką jie daro, smegenų „šturmas“, problemų sprendimas ir ilgi, daug pastangų reikalaujantys projektai jiems yra iššūkis, verčiantis susimąstyti ir teikiantis pasitenkinimą.
Taigi, nors į savo darbą jie žiūri rimtai, jis jiems taip patinka, kad riba tarp darbo ir laisvalaikio jų gyvenime išnyksta.
JIE YRA AMBIVALENTIŠKI
Sėkmingi žmonės derina intravertų ir ekstravertų savybes. Jie gali ramiai sėdėti konferencijų salės kampe arba išeiti į sceną ir pasakyti įkvepiančią kalbą didelei auditorijai ir jaustis patogiai abiejose situacijose.
JIE YRA PROTINGI IR KARTU NAIVŪS
Intelektas yra labai svarbus sėkmei, tačiau daugelis sėkmės siekiančių žmonių taip pat išlaiko vaikišką tiesmukiškumą, tarsi nematytų (arba nepaisytų) apribojimų, kurių visi kiti aklai laikosi. Jų neriboja tik tai, ką kiti mano esant įmanoma.
JIE TURI IR KUKLUMO, IR EGO
Pasididžiavimas savo darbu yra būtina sėkmės sąlyga, tačiau jie nebūtų pasiekę viršūnės be pagalbos tų, kurie dirbo kartu su jais. Jie žino, kad sėkmė nėra vien jų nuopelnas, ir kadangi dėl to nesijaučia blogai, jiems nereikia niekam to įrodinėti. Dėl šios priežasties jų asmeniniai „pranešimai“ dažnai būna paprasti ir kuklūs.
KOKIA ŠIO STRAIPSNIO PRASMĖ?
Kodėl yra tiek daug nuomonių apie tai, kokių savybių reikia sėkmingam žmogui, ir kodėl šios savybės prieštarauja viena kitai? Paprasto sėkmės recepto nėra, o žmonės, kurie pasiekia gyvenimo viršūnę, paprastai pasižymi įvairių asmeninių savybių deriniu, kaip ir mechanikai, kurie turi daugybę, įvairiems atvejams tinkamų įrankių.
Taip pat skaitykite: