Neigiamos patirtys pakerta pasitikėjimą savimi, pripildo baimėmis ir atima tikrą, pilnavertišką gyvenimo „skonį“. Kaip skaudžius prisiminimus paversti svarbia savo gyvenimo patirties dalimi ir nuo jų išsilaisvinti?
Turėjote nemalonų pokalbį su viršininku, kurį vis kartojate mintyse. Kuo dažniau, tuo labiau esate tikras, kad nesugebėjote paaiškinti, ką galvojote, ir viską sugadinote. Arba prisimenate vaikystę, kai bendraamžiai jus vadino užgauliais žodžiais ir dėl to jautėtės atstumtas. Arba vis iš naujo išgyvenate skaudų išsiskyrimą su mylimu žmogumi ir kaltinate save.
Kiekvienas iš mūsų bent kartą yra susidūręs su tokiomis ar panašiomis situacijomis. Tačiau jei nuolat prisiminsime ir vis iš naujo išgyvensite šiuos įvykius, jūsų gyvenimas gali tapti visiškai neigiama patirtimi.
Turinys
GRĖSMĖ PSICHINEI GEROVEI
“Tyrimai rodo: kuo giliau pasineriame į negatyvumą, tuo dažniau tampame depresijos ir potrauminio streso sutrikimo aukomis. Neigiamas mąstymas tampa įpročiu, vidinio elgesio forma, kurią sunku pakeisti”, – sako psichoterapeutė ir knygos “13 dalykų, kurių stiprūs žmonės niekada nedaro” autorė Amy Morin.
Psichologinis pasinėrimas į problemas didina nerimą ir lemia kitus sutrikimus, kurie sniego gniūžtės efektu persiduoda mūsų gyvenimui. Mus užvaldo klaidingas silpnumo jausmas, mes ieškome paguodos tose srityse, kurios, atrodo, atitraukia mus nuo rūpesčių. Pavyzdžiui: nesaikingame valgyme, alkoholinių gėrimų vartojime ar kompiuterinių žaidimų žaidime.
KAIP TAI SUSTABDYTI?
Pradėkite keisti savo mąstymą
Žinoma, tai tik iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasta.
Svarbu išmokti atpažinti, kad esate ant destruktyvių prisiminimų kabliuko. Suvokimas yra pirmas žingsnis siekiant perimti vidinės dramos, kurioje jūs esate visų vaidmenų režisierius ir vykdytojas, kontrolę. Kuo greičiau tai padarysite, tuo lengviau bus nukreipti dėmesį į ką nors pozityvaus.
Visų pirma, pagalvokite apie “skausmingą” temą kitu kampu. “Užduokite sau klausimą – kaip tai, kas įvyko, veikia dabartinius jūsų gyvenimo įvykius? – sako Amy Morin. – Dažnai esame per daug kritiški ar šališki savo atžvilgiu. Galbūt dabar jums sekasi gerai, o praeitis tėra jūsų vaizduotės šešėlis. Jei tai, kas jums nutiko, kaip nors keičia jūsų gyvenimą dabar, pagalvokite, ką galėtumėte pakeisti, kad jaustumėtės geriau. Galbūt jums reikia susitikti su žmonėmis iš praeities ir pasikalbėti apie tai, kas jus neramina. Nepriklausomai nuo to, kaip baigsis pokalbis, šis ryžtingas žingsnis viduje padės jums pamiršti praeitį.“
Nustatykite laikmatį
Mūsų smegenims reikia laiko suvokti ir apdoroti dienos įvykių srautą. “Skirkite sau laiko, pavyzdžiui, 20 minučių pagalvoti apie tai, kas jus šiandien ypač sujaudino”, – siūlo Amy Morin. – Galite nustatyti laikmatį, kuris parodys, kada baigsis jūsų laikas. O kai baigsite, pažadėkite sau, kad, kaip Scarlett O’Hara herojė, būtinai “pagalvosite apie tai vėliau”. Žinojimas, kad turėsite galimybę grįžti prie skaudžios temos, pasąmoningai padės jums nuo jos atsitraukti.” Po šių minučių galėsite į situaciją pažvelgti atsainiau.
Atitraukite savo dėmesį
Kai tik uždraudžiame sau apie ką nors galvoti, tai iš karto sukelia priešingą poveikį. Nesąmoningas vidinis pasipriešinimas verčia mus vis grįžti ir grįžti prie tabu temos.
Geresnė strategija – pereiti prie veiklos, kuri jus žavi. Apsvarstykite šį planą iš anksto. Įsijunkite filmą, kurį seniai norėjote pažiūrėti, paskaitykite mėgstamą knygą arba paskambinkite artimam draugui, prieš tai pasirinkę abiem pusėms įdomią ir nuo jūsų problemų nutolusią pokalbio temą. Be abejo, mankšta ir meditacija yra puikūs būdai vidinei įtampai sumažinti.
Sutelkite dėmesį į dabartį
Mokėjimas gyventi šia akimirka taip pat padeda atsisakyti neigiamų minčių. Mokykitės gyventi dabarties akimirka ir mėgautis viskuo čia ir dabar: gražiu oru, pokalbiu su mylimu žmogumi, debesų paveikslu danguje ar mėgstamos arbatos puodeliu. Tam prireiks laiko ir vidinių pastangų, tačiau jums bus suteikta galimybė atsikratyti praeities naštos ir judėti į priekį.
Taip pat skaitykite: