Vis dar daug diskutuojama apie tai, kas yra sveiki ir nesveiki santykiai. Be abejo, konfliktų pasitaiko bet kurioje poroje – ir tai tikrai ne visada reiškia, kad atėjo laikas nutraukti santykius. Taigi, kaip suprasti, kad bendravimas su partneriu jums kelia realią žalą? Ir kokiais atvejais dar galite bandyti ištaisyti padėtį, nepaisydami esamų sunkumų?
SVEIKI SANTYKIAI
Apibrėžti sveikus santykius gana paprasta. Egzistuoja keli pagrindiniai kriterijai:
- Atviras bendravimas. Partneriui nereikia spėlioti, ką kitas žmogus galvoja ar išgyvena, o jei įsimylėjėliai dėl ko nors nerimauja ar jaudinasi, vyksta atviras dialogas.
- Pagarba asmeninėms riboms. Niekas niekam neprimetinėja savo požiūrio, egzistuoja supratimas ir pritarimas kiekvieno pozicijai, nėra perdėtos kontrolės, partneriai gerbia vienas kito ribas.
- Bendravimo džiaugsmas ir noras leisti laiką kartu. Jei santykiuose vis dėlto atsirastų sunkumų ar krizių, problemų sprendimas grindžiamas principu: „Mes kartu prieš problemą”, o ne „Mes vienas prieš kitą”.
PAVARGOME VIENAS NUO KITO – AR TURĖTUME NERIMAUTI?
Bet kurioje poroje įvairiais santykių etapais gali kilti sunkumų. Tai tarsi gyvas organizmas – vyksta natūrali raida su savo pakilimais ir krizėmis. Svarbiausia tai, kaip pora išgyvena šiuos laikotarpius: ar jie pasirengę priimti kitą žmogų, susidoroti su nuoskaudomis, įveikti nesusipratimus.
ĮSPĖJAMIEJI ŽENKLAI
Yra tam tikrų ženklų, kurie padeda atskirti sveikus partnerių santykius nuo probleminių.
Pavyzdžiui, nuolatiniai ginčai dėl smulkmenų gali slėpti gilesnę problemą. Dažnai pasitaiko, kad žmogus susierzina dėl kokios nors smulkmenos, kuri iš tikrųjų paliečia jautrią temą – tai gali būti pasitikėjimo partneriu problemos arba pagrindinių poreikių (dėmesio, rūpesčio, noro jaustis saugiai šalia mylimo žmogaus) nepatenkinimas.
Jei žmogus jaučia diskomfortą, jis gali pradėti kaltinti kitą, kaupti nuoskaudas.
Visiškai normalu, jei partneriai dėl ko nors nesutaria ir dėl to jiems kyla įvairių jausmų: apmaudas, pyktis, liūdesys… Kitas klausimas, kaip mes parodome šias emocijas. Jei tik nervinamės ir įžeidinėjame partnerį – tai yra toksiškas jausmų pasireiškimas. O jei sugebame sąžiningai pasakyti: „Aš jaučiuosi blogai, man tai nepatinka” – tai visiškai priimtina, racionali emocijų išraiška.
Ar tokiais atvejais įmanoma išsaugoti santykius?
Jei žmogus pasiryžęs įveikti krizę ir išsaugoti santykius, gali padėti tam tikri bendravimo įgūdžiai. Jų naudojimas gali „išgydyti” ūmų laikotarpį išgyvenančius santykius.
- Labai svarbus gebėjimas be apsimetinėjimo perteikti partneriui savo požiūrį, mintis ar poreikius: „Aš labai nerimauju dėl…”, „Man svarbu, kad…”, „Tai mane labai nervina…”. Išreikšdami emocijas šiurkščiai, negatyviai, mes tarsi verčiame partnerį gintis nuo mūsų, o tai tik trukdo bendrauti.
- Didelę reikšmę turi pagarba ir partnerio priėmimas tokio, koks jis yra, nesistengiant ką nors jame pakeisti. Taip, tai sunku, tačiau verta nepamiršti vertybių, kurios kadaise jus suartino.
- Gebėjimas būti dėkingam santykiuose taip pat labai padeda išmokti vertinti mažus veiksmus, kurie gali turėti teigiamos įtakos partnerių emociniam artumui ir prieraišumui.
KADA GERIAUSIA – IŠSISKIRTI?
Yra „raudonų vėliavų”, kurios rodo, kad santykius vis dėlto geriau nutraukti – tai signalai, kurių nebegalima ignoruoti.
Kontroliavimas
Pavyzdžiui, kai vis dažniau pradedate jausti, kad jūsų pasirinkimai pernelyg kontroliuojami: ar turėtumėte žiūrėti šį filmą, ar jums reikia eiti į tą renginį šį vakarą, ar turėtumėte valgyti ledus… Arba kai draudžiama bendrauti su draugais: „Kodėl tu turi eiti į kavinę susitikti su savo draugais, nejaugi tau neužtenka tik manęs?” arba: „Ar tau neatrodo, kad per dažnai susitinki su savo kolegomis?”.
Noras keisti partnerį
Tai bandymai ką nors pakeisti partneryje – apsirengimo stilių, išvaizdą, šukuoseną ir kt.
Manipuliavimas
Tai melagingi kaltinimai ir manipuliacijos: „Žinoma, daryk, kaip nori, juk tau nerūpi mano nuomonė”.
Pasitikėjimo stoka
Nepasitikėjimas – dažnas nesveikų santykių palydovas, ypač kai jis ima reikštis pačiose netinkamiausiose situacijose – pavydas tėvams, draugėms, draugams ir tiesiog kaimynui, su kuriuo partneris pasisveikino.
Smurtas
Labai aiškus nesveikų santykių signalas yra psichologinis ir fizinis smurtas: „ji pati kalta”, „ji to nusipelnė” arba „ji mane išprovokavo”.
Menkinimas
Nesveikų santykių rodiklis taip pat yra neadekvatus atsakas į partnerio laimėjimus, kai jūs arba jūsų nuopelnai sumenkinami, nuvertinami arba apskritai ignoruojami.