Kodėl mums patinka eiti į masažą ar SPA centrą, leistis į pavojingus nuotykius ar ragauti egzotiškus patiekalus? Nes nauja patirtis suteikia gyvenimui spalvų ir padeda paįvairinti kasdienybę.
Norint pamatyti įvairius dalykus kitu kampu, išeiti iš komforto zonos, kuriam laikui tapti kitu žmogumi – kasdien reikia naujų pojūčių. Jie padeda įveikti stresą ir nerimą, tapti sąmoningesniems ir laimingesniems. Pateikiame keletą pratimų, kurie padės tai padaryti.
9 jutiminiai pratimai
ĮSIVAIZDUOKITE, KAD ESATE KATĖ
Kaip virsti kate? Atsisėskite, užmerkite akis, suvokite savo kūną ir kvėpavimą. Įsivaizduokite rūmus ir katiną, snaudžiantį ant pagalvėlės, susisukusį į kamuoliuką gražiausiame kambaryje. Sutapatinkite save su gyvūnu.
Užsidenkite ausis rankomis ir murkite, kad balso stygos drebėtų. Pajuskite, kaip atsipalaiduoja jūsų kūnas, ir mėgaukitės šia akimirka. Tada atmerkite akis, atsisėskite ant kelių ir išsitieskite į priekį, ištieskite už pirštų galiukų.
Reguliariai atlikdami šį pratimą, pažadinsite savo jausmingumą, tapsite ramesni ir švelnesni.
PASIVAIKŠČIOKITE TAMSOJE
Paprašykite patikimo draugo užrišti jums akis ir vesti jus per nepažįstamą teritoriją. Geriausia, jei tai bus parkas. Pasivaikščiojimo metu neturėtumėte kalbėti.
Atkreipkite dėmesį į patirtį, kurią patirsite pradžioje. Tai gali būti nerimas, baimė, susierzinimas ar nekantrumas. Tada susitelkite į fizinę ir jutiminę patirtį. Pabandykite spalvotai įsivaizduoti vietas, po kurias vaikštote. Tada eikite tuo pačiu maršrutu, bet atviromis akimis, ir palyginkite įsivaizduojamą vaizdą su tikrove.
Šis pratimas turi trigubą naudą. Pirma, jis lavina klausą ir uoslę. Antra, tai skatina vaizduotę. Trečia, tai padeda patikrinti jūsų intymumo su kitu asmeniu lygį ir moko pasitikėjimo.
PAMATYKITE PASAULĮ VAIKO AKIMIS
Psichiatras Christophe’as André šį pratimą rekomenduoja visiems jauniems tėvams. Jei norite pamatyti pasaulį kūdikio akimis, tiesiog atsiklaupkite ant keturių ir kartu su kūdikiu tyrinėkite savo namus, tarsi jie būtų paslaptinga terra incognita.
Tai skatina pastabumą ir grąžina vaikystės prisiminimus. Atkreipkite dėmesį ne tik į dulkes ant kilimo, bet ir į įdomius kampelius. Prisiminkite, kaip buvo smagu vaikystėje lįsti po lova ar slėptis po stalu ir apsimesti, kad tai tikri namai.
ŽAISKITE SLĖPYNIŲ
Ar žinojote, kad ši vaikų pramoga kai kuriose šalyse virto tikru sportu ir netgi turi pasaulio čempionatą? Suburkite dvi komandas iš 3-5 bendraminčių ir surenkite žaidimą mėgstamame parke. Pirmosios komandos žaidėjai stengiasi patekti į bazę nepastebėti. Antrosios komandos nariai jų ieško ir bando sugauti. Šis žaidimas padeda ne tik jaustis laimingam, bet ir sudeginti daug kalorijų.
SKRISKITE ORO BALIONU
Ne visi yra pasirengę šokti su parašiutu. Laimei, nesvarumo jausmą ir skrydį galima patirti su mažesniu pavojumi nervų sistemai. Kelios minutės vėjo dvelksmo leis jums tapti psichiškai, emociškai ir fiziškai laisviems, patirti vaikišką jaudulį ir pasijusti kaip drąsiam parašiutininkui. Ateityje tai padės išspręsti užduotis, kurios anksčiau atrodė neįmanomos.
RASKITE „IŠĖJIMĄ IŠ KAMBARIO“
Nuotykių užduotys, atliekamos stiliumi „surask kelią iš užrakinto kambario”, šiandien populiarios visame pasaulyje. Šios užduotys lavina komandinio darbo įgūdžius, ugdo gebėjimą rasti netikėtus sprendimus per ribotą laiką ir didina atsparumą stresui.
PLŪDURIUOKITE NESVARUMO BŪSENOJE
Plūduriavimo terapija yra pripažintas psichoemocinio kondicionavimo metodas. Jis būna drėgnas arba sausas. Pirmuoju atveju panardinama į baseiną su labai koncentruotu 35 laipsnių temperatūros druskos tirpalu. Plūduriuojama tyloje ir tamsoje. Vienos valandos seansas skatina gilų atsipalaidavimą, normalizuoja kraujospūdį ir širdies ritmą, gerina kraujo ir limfos tekėjimą bei skatina endorfinų gamybą.
Sauso plaukiojimo metu nėra tiesioginio kontakto su skysčiu. Jus nuo vandens skiria plėvelė, kuri praleidžia šilumą ir perduoda vandens virpesius. Sūkurio efektas ir išorinių dirgiklių nebuvimas suteikia nervų sistemai atokvėpį, kaip gilaus miego metu.
GAMINKITE PAGAL MUZIKĄ
Jei mėgstate gaminti, jums bus įdomu susieti skonį ir garsus. Pagalvokite, koks garso takelis tinka jūsų mėgstamoms graikiškoms salotoms gaminti. Ir kokios melodijos atskleis tuno tartaro skonį. Atrodo, kad idėja paprasta, tačiau tai patirtis, kuri padės dar labiau pamėgti mėgstamus skonius.
IŠSIRINKITE MIEGO KVAPĄ
2009 m. vokiečių mokslininkų grupė, vadovaujama medicinos daktaro Boris Stack, atliko eksperimentą, kuris įrodė, kad kvapai turi įtakos mūsų sapnams ir budrumo būsenai. Pusė šio eksperimento dalyvių užmigo kvepuodami rožėmis ir sapnavo malonius sapnus. Kiti įkvėpė supuvusių kiaušinių kvapo ir sapnavo košmarus.
„Ilgą laiką manėme, kad paradoksalios miego fazės metu smegenys visiškai atsijungia nuo išorinio pasaulio. Tačiau taip nėra. Smegenys analizuoja kvapus ir juos emociškai apdoroja per limbinę sistemą”, – rezultatus komentavo neurobiologas Arnaud Aube. Taigi, užlašinkite kelis lašus mėgstamų kvepalų ant patalynės ir pasidovanokite sau malonius sapnus.