Mobiliųjų telefonų ir ryšio bokštų skleidžiama radijo dažnių spinduliuotė nedidina rizikos susirgti smegenų vėžiu ar leukemija. Tokią išvadą padarė Pasaulio sveikatos organizacijos finansuojamo projekto mokslininkai, išanalizavę 63 ankstesnius tyrimus, atliktus 22 šalyse 1994-2022 m.
Kokios vėžio rūšys buvo tiriamos?
Mokslininkai tyrė vėžio atvejus priklausomai nuo spinduliuotės šaltinio: mobiliųjų telefonų, ryšio bokštų ir radijo prietaisų darbo vietoje. Tyrimas parodė, kad net reguliarus naudojimasis mobiliaisiais ir belaidžiais namų telefonais nebuvo susijęs su padidėjusia smegenų, arachnoidų, hipofizės, klausos nervo, seilių liaukų ar smegenų vėžio išsivystymo rizika vaikams, paaugliams ir jauniems suaugusiesiems. Nei ankstyva telefono naudojimo pradžia, nei pokalbių trukmė ar dažnumas nepadidino vėžio rizikos.
Ryšio bokštų skleidžiama spinduliuotė nepadidino leukemijos ar smegenų vėžio išsivystymo rizikos vaikams, nors tyrimų apie poveikį suaugusiesiems dar nepakanka. Radijo prietaisų naudojimas darbo vietoje taip pat neturėjo įtakos smegenų navikų išsivystymo rizikai, nepriklausomai nuo poveikio trukmės. Kai kurių ankstesnių tyrimų, kuriuose buvo įtariamas ryšys tarp telefonų naudojimo ir smegenų vėžio, rezultatai neatitiko realaus sergamumo šiuo vėžiu populiacijoje.