Kai kurie pardavėjai, norėdami pirkėjams parduoti pasenusią mėsą, griebiasi įvairių gudrybių: ją nuspalvina, prideda sojų padažo, apipila cheminėmis medžiagomis. Jų arsenale tiek daug gudrybių, kad neįmanoma atskirti šviežios ir „atjaunintos“ mėsos.
Daugelis žmonių bando nustatyti mėsos šviežumą iš to, kaip ji atrodo. Tačiau tai neveikia. Štai kaip nustatyti, ar mėsoje yra pašalinių medžiagų:
- Paimkite nedidelį mėsos gabalėlį – 1-2 cm dydžio.
- Pradurkite jį dantų krapštuku ir padėkite ant folijos gabalėlio.
- Uždekite jį degtuku.
Jei degdama mėsa skleidžia natūralų kvapą, kaip ant grotelių, vadinasi, ji yra kokybiška. Jei į mėsą buvo pridėta cheminių priedų, ji kvepės sintetiniu kvapu, iš jos ištekės tamsus skystis, o paviršiuje gali atsirasti burbuliukų ir putų.
Šis metodas tinka visų rūšių mėsai: jautienai, avienai, kiaulienai ir kt.
Sąžiningas pardavėjas niekada neatsisakys ištirti mėsos gabalėlio. Sukčius greičiausiai pasipriešins.
Šudu šudas . Nesamonė. Vaikščiosiu po prekybos tinklus ir deginsiu mėsą. Isivaizduokyt kaip atrodys. Dešimnt pirkėju su degtukais ir dantu krapštukais pradės deginti mėsą.
Dar vakar mano seima isigijo svieziai papjautos kiaulienos, issikepem biski pabandyt, is karto pastebejom, kepant jokio kvapo, ir nebera tamsaus skyscio, kita tekstura ir skonis neturi rugstelejimo. Parduotuvej grynas slamstas. Gerai tik jeigu kitas variantas mirt is bado
Ir labai,daug,vandens…
Kaskart kepant-burbuliukai ir putos …
Burbuliukai ir putos kepant ir daug vandens tikrai buvo. Šlykštu!
Aš ateisiu į turgų su folijos gabalėliu, smeigtuku ir degtukais ir tikrinsiu kokybe. O nesažiningi pardavėjai skėsčios rankomis ir sakys ką padarysi, esu kaltas
Jūsų patarimas yra labai teigiamas, nes prekybininkai suranda visokių gudrybių kaip parduoti prekę nežiūrint kad ji jau netinkama. Nieko nuostabaus, yra net didžiuosiuose marketuose, kad pakeičia galiojimo datą ir taip apgaudinėja pirkėjus. Labai ačiū, kad davėte patarimą kaip patikrinti nusipirkus mėsos produktus. Ačiū.