Sniegas ir pūga suteikia unikalią galimybę žmonėms atkurti ryšį su savo vidiniu vaiku, skatina pajusti džiaugsmą akimirkos metu, o tai yra pagrindinis emocinės reguliacijos ir streso mažinimo komponentas, sako Nacionalinio psichikos sveikatos centro (NPSC) vadovė Sandra Pūce.
Ekspertai aiškina, kad kasmet pirmasis didesnis sniegas sukelia įvairias emocines reakcijas, kurios gali turėti didelės įtakos asmenų psichikos sveikatai. Populiariausios teigiamos mintys pamačius pirmąjį sniegą yra susijusios su vaikystės nostalgija, šventės jausmu, žavėjimusi gamta, džiaugsmu dėl žiemos fizinės veiklos, romantiška ir harmoninga nuotaika bei šventinio laikotarpio laukimu, nurodo centras.
Sniegas turi unikalų, raminantį poveikį, pažymi centras. Pasak jų, tyrimai parodė, kad šviežias sniego sluoksnis gali sugerti iki 60 proc. aplinkos garso, taip sukurdamas tylesnę aplinką ir skatindamas taikos ir ramybės jausmą.
Tuo pat metu pirmasis sniegas dėl mažesnio saulės spindulių kiekio ir trumpesnio dienos šviesos periodo daugelį žmonių gali priversti jaustis melancholiškai ar neramiai. Dažnai dėl šių veiksnių gali sumažėti energijos lygis ir nuotaikos pokyčiai, dažnai siejami su sezoniniu afektiniu sutrikimu – depresijos rūšimi, pasireiškiančia tam tikrais metų laikais, dažniausiai žiemą.
Dažniausios neigiamos mintys pamačius pirmąjį sniegą yra susijusios su praktiniais rūpesčiais, rūpesčiais dėl saugumo ir sezoniniu nerimo sutrikimu ar depresija.
Mažiau saulės šviesos reiškia mažiau vitamino D, kuris svarbus serotoninui (nuotaikos reguliavimui) ir melatoninui (miego ciklų reguliavimui), aiškina Sov.
Kartu apledėję šaligatviai, blogas oras ir trumpesnis šviesusis paros metas žiemą dažnai neskatina fizinio aktyvumo, o tai neigiamai veikia dopamino kiekį ir gali apsunkinti teigiamos nuotaikos palaikymą.
Fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, vaikščiojimas snieguotoje aplinkoje, gali pagerinti psichinę sveikatą, nes sumažina depresijos ir nerimo simptomus, o mėgavimasis gamta ir nostalgiški prisiminimai gali pagerinti emocinę savijautą, nes sumažina streso poveikį, teigia centras.
Šaltinis: tvnet.lv