Mūsų problema dėl mikroplastiko neišnyksta. Šių mažų plastikinės taršos fragmentų anksčiau buvo rasta mūsų plaučiuose, uolienose ir į butelius išpilstytame vandenyje. Naujas tyrimas atskleidžia jų skverbimosi į smegenis mastą.
Tarptautinė mokslininkų komanda ištyrė 15 mirusių žmonių uoslės svogūnėlius – smegenų audinio mases, kurios iš nosies suvokia informaciją apie kvapus – ir 8 iš jų rado mikroplastiko.
Ankstesniuose tyrimuose mikroplastiko rasta smegenų kraujo krešuliuose, tačiau tai pirmas paskelbtas tyrimas, kuriame šios medžiagos rasta tiesiogiai smegenų audinyje. Kitas panašus tyrimas šiuo metu yra recenzuojamas.
„Nors mikroplastiko buvo aptikta įvairiuose žmogaus kūno audiniuose, jo buvimas žmogaus smegenyse nebuvo užfiksuotas, todėl kyla svarbių klausimų dėl galimo neurotoksinio poveikio ir mechanizmų, kuriais mikroplastikas gali patekti į smegenų audinį“, – savo publikacijoje rašo mokslininkai.
Tyrėjai pažymi, kad dažniausiai pasitaikančios formos buvo dalelės ir pluoštai, o labiausiai paplitęs polimeras – polipropilenas: tai vienas iš plačiausiai naudojamų plastikų, randamų visose srityse – nuo pakuočių iki automobilių dalių ir medicinos prietaisų. Dalelių dydis svyravo nuo 5,5 mikrometro iki 26,4 mikrometro, t. y. ne daugiau kaip ketvirtadalis vidutinio žmogaus plauko pločio.
Ankstesniuose tyrimuose buvo nustatyta, kad teršalų dalelės patenka į uoslę – šis naujausias tyrimas rodo, kad mikroplastmasė į smegenis gali patekti tuo pačiu keliu, per mažas skylutes grotelių plokštelėje (iškart po uoslės svogūnėliu).
Nepaisant visų šių pavojų ir neigiamų pasekmių sveikatai, mūsų noras sumažinti priklausomybę nuo plastiko nėra labai sėkmingas. Nors ir dedamos pastangos kurti labiau biologiškai skaidžius plastikus, faktas lieka faktu: per pastaruosius 20 metų plastiko gamyba padvigubėjo.
Kol kas neaišku, kokią žalą mūsų sveikatai gali padaryti šis mikroplastikas, tačiau tikėtina, kad sintetinių medžiagų koncentracijos didėjimas smegenyse nėra gera žinia. Remiantis naujausiais moksliniais tyrimais, tikėtina, kad dėl to gali būti pažeisti neuronai ir padidėti neurodegeneracinių sutrikimų rizika.
Tyrimas buvo paskelbtas JAMA Network Open.