Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kas vyksta smegenyse skaitant: mokslininkų atsakymas, kuris nustebino ne vieną

Moteris skaito knygą
2 min. skaitymo

Skaitymas – tai esminis įgūdis, leidžiantis žmogui plėsti akiratį, siekti išsilavinimo ir sėkmingai spręsti įvairius gyvenimo uždavinius. Maxo Plancko Kognityvinių ir smegenų mokslų instituto tyrėjai atliko daugybės ankstesnių tyrimų analizę, siekdami atskleisti pagrindinius smegenų veiklos ypatumus skaitant. Apžvalgoje apibendrinami duomenys iš beveik 200 mokslinių publikacijų, atskleidžiant atskirų smegenų sričių vaidmenį ir jose vykstančius procesus įvairių skaitymo tipų metu, praneša Medical Xpress.

Tyrėjai pabrėžia raštingumo svarbą, išskirdami jo įtaką socializacijai, prieigai prie švietimo bei darbo rinkos, taip pat teigiamą poveikį bendrai savijautai ir emocinei būklei. Jie patvirtina, kad daugybė eksperimentų parodė kairiojo smegenų pusrutulio ir smegenėlių svarbą mokantis skaityti ir rašyti.

Skaitymo funkcijų tinklas

Išanalizavę daugiau nei 150 tyrimų, kuriuose naudoti neurovizualizacijos metodai, mokslininkai padarė išvadą, kad raidžių, žodžių, sakinių ir tekstų apdorojimą lydi specifinių kairiojo smegenų pusrutulio sričių aktyvacija. Kai kurios priekinės kairiosios kaktinės žievės sritys labiau aktyvios apdorojant tikrus žodžius ir beprasmių simbolių sekas, o kairiosios pakaušinės žievės dalys aktyviausiai reaguoja į prasmingus žodžius ir susietus sakinius.

Analizuodami ankstesnius duomenis, mokslininkai nustatė konkrečias smegenų sritis, atsakingas už skaitymo procesus. Paaiškėjo, kad skirtingos zonos specializuojasi raidžių, žodžių, beprasmių simbolių („pseudopseudožodžių“) bei didelių tekstų atpažinime. Pavyzdžiui, viena pakaušinės žievės zona reaguoja tik į pavienes raides, o žodžių ir sakinių suvokimas suaktyvina daug daugiau smegenų sričių.

Be to, tyrime akcentuojami reikšmingi skirtumai tarp skaitymo balsu (atviro skaitymo) ir tyliai (vidinio) skaitymo. Remiantis analizės duomenimis, garsinis skaitymas papildomai aktyvuoja sritis, atsakingas už garso suvokimą ir kūno judesių kontrolę.

Tyrimo santrauka

Pastebėta, kad vidinis žodžių ir „pseudopseudožodžių“ tariamas suaktyvina stabilias reakcijas kairiajame orbitofrontaliniame žievės, smegenėlių ir smilkinio žievės srityse. Tuo tarpu užduotys, kuriomis tikrinama žodžių reikšmė, aktyvina tiek kairiąsias, tiek dešiniąsias apatinės kaktinės ir salelės žievės sritis.

Apibendrinant, naujasis tyrimas pateikia bendrą neuroninių struktūrų, atsakingų už įvairius skaitymo tipus, paveikslą. Tai atveria galimybes tolesniems tyrimams šioje srityje, ypač siekiant suprasti smegenų veiklos ypatumus žmonių, turinčių skaitymo sutrikimų, tokių kaip disleksija, ir sukurti veiksmingas pagalbos strategijas.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Esu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą ir turiu aukštąjį išsilavinimą farmacijos srityje. Domiuosi sveikatos, sporto ir gyvensenos temomis, kurias nuolat gilinu ir nagrinėju tiek akademiškai, tiek praktiškai. Rašau straipsnius svetainėje KAIPKADA.LT, siekdama skaitytojams pateikti patikimą, moksliškai pagrįstą ir lengvai suprantamą informaciją, kuri padėtų gerinti sveikatą ir kasdienį gyvenimą. Tikiu, kad žinios yra svarbiausia priemonė sveikesniam gyvenimui.
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *