Kofeinas jau seniai siejamas su galimais sveikatai naudingais poveikiais, įskaitant mažesnę su amžiumi susijusių ligų riziką. Tačiau iki šiol nebuvo aišku, kaip tiksliai jis veikia ląstelių viduje ir kokie jo ryšiai su genais bei baltymų tinklais, atsakingais už reakcijas į maistines medžiagas ir stresą.
Senovinė ląstelių energijos sistema
Londono Karalienės Marijos universiteto Ląstelės molekulinės biologijos centre buvo atliktas tyrimas, nagrinėjęs kofeino poveikį mielėms Schizosaccharomyces pombe, kurios pasižymi dideliu panašumu į žmogaus ląsteles. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale Microbial Cell.
Prieš keletą metų tie patys mokslininkai nustatė, kad kofeinas gali pailginti ląstelių gyvenimą reguliuodamas TOR baltymo (Target of Rapamycin – rapamicino taikinys) aktyvumą. TOR veikia kaip biologinis „jungiklis“, kuris lemia, kada ląstelės turėtų augti, priklausomai nuo maistinių medžiagų ir energijos prieinamumo. Šis mechanizmas gyvuose organizmuose egzistuoja jau daugiau nei 500 milijonų metų.
Energijos lygio jutiklis
Naujame tyrime mokslininkai padarė netikėtą atradimą: kofeinas neveikia TOR tiesiogiai, o aktyvina kitą svarbią sistemą – AMP-aktyvuojamąją baltymo kinazę (AMPK). Šis fermentas, kuris išliko evoliuciškai beveik nepakitęs tiek mielėse, tiek žmogaus organizme, veikia kaip ląstelės „kuro lygio jutiklis“.
„Kai ląstelėms trūksta energijos, įsijungia AMPK, kad padėtų joms prisitaikyti. Mūsų tyrimas rodo, kad kofeinas padeda aktyvuoti šį mechanizmą“, – aiškina biologas ir pagrindinis tyrimo autorius Haralamposas (Babis) Ralis.
Įdomu tai, kad AMPK taip pat yra metformino – cukrinio diabeto gydymui naudojamo vaisto – taikinys. Šis vaistas, kaip ir rapamicinas, tiriamas ilgaamžiškumo kontekste.
Nauda ilgaamžiškumui
Naudodami mielių modelį, mokslininkai parodė, kad kofeino poveikis AMPK veikia ląstelių augimą, DNR atstatymo procesus ir atsaką į stresą – visus procesus, glaudžiai susijusius su senėjimu ir ligomis.
„Šie rezultatai padeda paaiškinti, kodėl kofeinas gali būti naudingas sveikatai ir ilgaamžiškumui. Jie atveria naujas galimybes tirti, kaip šiuos efektus galima tikslingai suaktyvinti – per mitybą, gyvenimo būdą ar naujus vaistus“, – apibendrino tyrimo vadovas Džonas Patrikas Alao.
Tad kitą kartą gurkšnodami kvapnią kavą, galbūt ne tik pasijusite žvalesni – bet ir padėsite savo ląstelėms šiek tiek pristabdyti laiką.