Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Ne rykliai ir ne lokiai: štai kokia būtybė iš tiesų kelia pavojų milijonams gyvybių

Uodai perneša virusus
4 min. skaitymo

Tikrieji uodai (Mosquito) – viena iš mažiausių planetos būtybių, kurias dažniausiai laikome tik erziančia smulkmena, gadinančia vasaros vakarus. Tačiau šis vabzdys yra pats pavojingiausias padaras pasaulyje, kasmet nusinešantis daugiau žmonių gyvybių nei bet kuris plėšrūnas, gamtos stichija ar net karas.

Ekspertų vertinimu, dėl tikrųjų uodų (Mosquito) įkandimų kasmet miršta daugiau nei milijonas žmonių visame pasaulyje. Kai kurie šaltiniai nurodo dar šokiruojančius skaičius – iki trijų milijonų mirčių per metus.

Skirtingai nuo dažnai viešų baimių dėl akinių ar lokių, kurie dažniausiai pateikiami kaip sensacijos naujienose, tikrieji uodai (Mosquito) beveik nesukelia emocinio rezonanso. Tačiau akys vidutiniškai nužudo vos apie 10 žmonių per metus, o lokiai – apie vieną.

Uodų įgėlimai
Uodų įgėlimai

Palyginimui, net nukritę kokosai per metus nusineša daugiau gyvybių – apie 150 atvejų. Net karvės kasmet sukelia daugiau mirčių nei didieji plėšrūnai – nuo 20 iki 22 atvejų JAV. Tačiau visi šie skaičiai tampa mažareikšmiai prieš tragediją, kurią kasmet sukelia tikrieji uodai (Mosquito).

Pavojingiausia liga, kurią perduoda šie vabzdžiai, yra maliarija. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, ši tropinė liga kasmet nusineša apie 600 tūkstančių gyvybių. Ji plinta per Anopheles genties pačių tikrųjų uodų (Mosquito) pateles.

Įgėlimo metu jos į žmogaus organizmą įpurškia Plasmodium genties parazitus, kurie vėliau pažeidžia raudonuosius kraujo kūnelius. Maliarijai labiausiai jautrūs maži vaikai ir nėščios moterys, ypač regionuose, kur medicinos paslaugos yra ribotos – daugiausia Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos šalyse.

Tačiau pavojus neapsiriboja maliarija. Tikrieji uodai (Mosquito) taip pat gali užkrėsti dengės karštine, plačiai paplitusia tropinėse vietovėse. Nors ši infekcija retai baigiasi mirtimi, ji sukelia rimtų komplikacijų, ypač žmonėms su nusilpusia imunine sistema.

Dar viena grėsminga liga – Vakarų Nilo virusas, kuris gali sukelti sunkius neurologinius sutrikimus, tokius kaip meningitas ir encefalitas. Apie 1 % atvejų baigiasi mirtimi, o specifinio gydymo nėra.

Ypač kelia nerimą klimato kaita, kuri palaipsniui plečia tikrųjų uodų (Mosquito) paplitimo teritorijas. Daugelyje šalių, kur anksčiau nebuvo masinių maliarijos ar dengės karštinės protrūkių, jau fiksuojami pavieniai atvejai.

Pavyzdžiui, JAV ir pietų Prancūzijoje jau pastebimas tokių ligų augimas, kurios anksčiau buvo vadinamos tik „tropinėmis“. Tai rodo galimą situacijos pablogėjimą ateityje net ir vidutiniuose platumose.

Uodai
Uodai

Nepaisant medicinos pažangos – vakcinų kūrimo, insekticidų, apsauginių tinklų ir prevencijos kampanijų – pavojus, kurį kelia tikrieji uodai (Mosquito), išlieka rimtas ir plačiai paplitęs. Kasmet pasaulis praranda ne tik milijonus gyvybių, bet ir milijardus dolerių kovoje su ligomis, kurias platina šie vabzdžiai. PSO laiko tikrųjų uodų (Mosquito) įkandimus viena iš labiausiai apleistų tropinių grėsmių žmonijai.

Tikrieji uodai (Mosquito), nepaisant savo nekalto išvaizdos, jau seniai įrodė, kad yra mirtiniausi gyviai planetoje. O kol žmonija sutelkia pastangas kovai su didesniais plėšrūnais, šis mažytis vabzdys kasdien tyčia ir negailestingai nusineša šimtus gyvybių.

Mažėjant tokių paukščių, kurie minta vabzdžiais, populiacijai, didėja ir pačių tikrųjų uodų (Mosquito) skaičius. Taip pat į problemą įeina ir medicininiai veiksniai. Pavyzdžiui, žmonės, kurių organizme aktyvuojasi herpeso virusas ar Epstein-Barr virusas, gali stipriau reaguoti į įkandimus. Taip pat svarbu atsižvelgti į vitamino B1 lygį – jo trūkumas gali padaryti žmogų patrauklesnį tikriesiems uodams (Mosquito).

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Esu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą ir turiu aukštąjį išsilavinimą farmacijos srityje. Domiuosi sveikatos, sporto ir gyvensenos temomis, kurias nuolat gilinu ir nagrinėju tiek akademiškai, tiek praktiškai. Rašau straipsnius svetainėje KAIPKADA.LT, siekdama skaitytojams pateikti patikimą, moksliškai pagrįstą ir lengvai suprantamą informaciją, kuri padėtų gerinti sveikatą ir kasdienį gyvenimą. Tikiu, kad žinios yra svarbiausia priemonė sveikesniam gyvenimui.
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *