Citrusiniai vaisiai, o ypač citrinos, yra nepakeičiami daugelio virtuvės šefų ir kulinarijos entuziastų pagalbininkai. Nuo gaivių limonadų ir desertų iki marinuotų mėsos patiekalų ir salotų užpilų – citrinos sultys suteikia šviežumo ir ryškumo. Tačiau ar kada susimąstėte, kad galbūt išspaudžiate ne visas sultis iš šio brangaus vaisiaus? Yra viena paprasta gudrybė, kuri gali padidinti išspaudžiamų sulčių kiekį net tris kartus!
Šis patarimas ne tik padės jums sutaupyti pinigų, nes nereikės pirkti tiek daug citrinų, bet ir užtikrins, kad maksimaliai išnaudosite kiekvieną vaisių, sumažindami maisto švaistymą.
Paslaptis slypi kaitinime
Prieš griebdamiesi sulčiaspaudės, atlikite du paprastus, bet labai efektyvius veiksmus:
Sušildykite citriną. Yra keli būdai, kaip tai padaryti:
- Mikrobangų krosnelė: Įdėkite citriną į mikrobangų krosnelę ir kaitinkite maždaug 10–20 sekundžių (priklausomai nuo citrinos dydžio ir mikrobangų krosnelės galingumo). Citrina turi būti šilta, bet ne karšta.
- Karštas vanduo: Panardinkite citriną į karštą (ne verdantį) vandenį ir palaikykite kelias minutes.
- Kambario temperatūra: Jei neturite galimybės naudoti mikrobangų krosnelės ar karšto vandens, tiesiog palikite citriną pastovėti kambario temperatūroje bent 30 minučių prieš spaudžiant. Šis metodas veiksmingesnis, nei spaudžiant šaltą citriną, išimtą tiesiai iš šaldytuvo.
Kodėl tai veikia?
Kaitinimas atpalaiduoja ląstelių sieneles citrinos minkštime. Kai ląstelės sušyla, jos tampa lankstesnės ir lengviau atleidžia savo sultis. Tai panašu į kempinę – jei ji kieta ir šalta, sunkiai išspausite vandenį, bet sušilus, ji tampa elastingesnė.
Patraiškyti / Pavolioti citriną. Uždėkite citriną ant kieto paviršiaus (stalo ar pjaustymo lentos) ir delnu stipriai, bet švelniai ridinėkite ją pirmyn ir atgal. Spauskite pakankamai stipriai, kad pajustumėte, kaip citrinos minkštimas po truputį minkštėja.
Kodėl tai veikia? Ridenimas padeda suskaidyti likusias standžias ląstelių sieneles ir pluoštus citrinos viduje. Tai palengvina sulčių išsiskyrimą, kai jas spausite.
Spaudimas
Atlikę šiuos du paruošiamuosius veiksmus, citrina bus paruošta maksimaliam sulčių išgavimui.
- Perpjaukite citriną išilgai (ne skersai): Nors daugelis įpratę pjauti citriną perpus skersai, perpjovimas išilgai per pagrindą leidžia lengviau pasiekti visus sulčių maišelius ir patogiau spausti.
- Spauskite stipriai, bet su meile: Naudokite sulčiaspaudę arba tiesiog savo rankas. Pastebėsite, kad citrina dabar yra daug minkštesnė ir iš jos lengviau teka sultys.
Kiti patarimai
- Citrinų žievelės: Niekada neišmeskite citrinų žievelių! Jos yra pilnos eterinių aliejų ir aromato. Galite nutarkuoti žievelę (tik geltonąją dalį, venkite baltosios, nes ji karti) ir naudoti ją kepiniuose, marinatuose ar net džiovinti ar šaldyti ateičiai.
- Šaldymas: Jei turite per daug citrinų sulčių, galite jas užšaldyti ledo kubelių formelėse. Tai puikus būdas turėti šviežių citrinų sulčių po ranka bet kada, kai prireiks, neatidarinėjus naujos citrinos.
- Likusi citrinos puselė: Jei jums prireikė tik pusės citrinos, likusią pusę laikykite sandariai uždarytame inde šaldytuve, kad išlaikytumėte šviežumą ilgiau.
Ši maža gudrybė – citrinos pašildymas ir paruošimas – atrodo nereikšminga, bet jos poveikis yra milžiniškas. Išbandykite ją patys ir įsitikinsite, kad citrinų sulčių pasaulis gali būti daug sotesnis ir efektyvesnis, nei kada nors įsivaizdavote. Mėgaukitės gaiviu skoniu ir prisidėkite prie mažesnio maisto švaistymo!