Viktor Frankl (1905m. kovo 26d. – 1997m. rugsėjo 2d.) – Vienos universiteto Austrijoje neurologijos ir psichiatrijos profesorius, psichoterapeutas, pasaulinio garso mąstytojas, humanistas.
Savo tyrimų metu, V. Frankl priėjo prie išvados, kad pagrindinė asmenybės varomoji jėga yra prasmės ieškojimas. Jos nebuvimas sukelia egzistencinį vakuumą ir lemia asmenybės sutrikimus. Vienas iš egzistencinio vakuumo pavyzdžių yra vadinamoji „sekmadienio neurozė”, kai darbo savaitės pabaigoje jaučiame tuštumą ir energijos trūkumą. V. Frankl sukūrė naują humanistinės psichologijos kryptį – logoterapiją: tai egzistencinės filosofijos, psichologijos ir psichoterapijos sistema, padedanti žmogui geriau pažinti savo dvasinę realybę, išvengti ar išeiti iš vadinamosios egzistencinės tuštumos.
Antrojo pasaulinio karo metais, šis žmogus trejus metus praleido koncentracijos stovykloje. Požiūris – „jei suteiksiu savo gyvenimui prasmę, išgyvensiu” – padėjo jam nepasiduoti nelaimės akivaizdoje ir neprarasti savęs.
8-ios Viktor Frankl citatos
„Sigmund Freud kartą pasakė: „Pabandykime keliems labai skirtingiems žmonėms sudaryti vienodas bado sąlygas. Didėjant alkiui, visi individualūs skirtumai išnyks, o vietoj jų atsiras vienoda nenugalimos prievartos išraiška”. Tačiau koncentracijos stovyklose buvo priešingai. Žmonės tapo kitokie. Kaukės buvo nuplėštos ir nuo gyvulių, ir nuo šventųjų. Alkis buvo tas pats, bet žmonės buvo kitokie. Svarbiausia buvo ne kalorijos.”
„Paveldimumas yra ne kas kitą, kaip medžiaga, iš kurios žmogus pats save kuria. Tai tik akmenys, kuriuos statytojas gali naudoti arba nenaudoti. Bet pats statytojas nėra iš akmenų”.
„Jei žmogus nori ateiti į save, jo kelias eina per pasaulį.”
„Motyvai ir instinktai stumia, o priežastys ir prasmės traukia.”
„Kai žmogus pasiduoda savo potraukiams, jis būtent ir pasiduoda savo potraukiams; tai reiškia, kad jis laisvai atsisako laisvės, kad rastų pateisinimą savo nelaisvei.”
„Tik tiek, kiek pamirštame save, atsiduodame, aukojame save pasauliui, jo užduotims ir reikalavimams, kuriais persmelktas mūsų gyvenimas, tik tiek, kiek mums rūpi pasaulis ir objektai už mūsų ribų, o ne tik mes patys ir mūsų poreikiai, tik tiek, kiek vykdome užduotis ir reikalavimus, suvokiame prasmę ir realizuojame vertybes, tik tiek įgyvendiname ir realizuojame save.”
„Meilę galima apibrėžti kaip gebėjimą pasakyti žmogui „tu” ir kartu pasakyti jam „taip”.”
„Laimė yra kaip drugelis. Kuo labiau jį gaudote, tuo labiau jis nutolsta. Bet jei dėmesį sutelksite į kitus dalykus, jis atskris ir ramiai nutūps ant jūsų peties.“
Taip pat skaitykite: