Širdis, nenuilstantis mūsų kūno „variklis“, visada traukė mokslininkų ir filosofų dėmesį. Šis nenuilstantis organas užtikrina gyvybę pumpuodamas kraują po visą kūną. Tačiau kiek dūžių ji padaro per dieną, metus ir visą gyvenimą?
Širdies ritmas: dinamika ir prisitaikymas
Širdies susitraukimų dažnis (ŠSD) per dieną gali kisti priklausomai nuo įvairių veiksnių: emocinės būsenos, fizinio aktyvumo ir sveikatos būklės. Širdis geba pritaikyti savo ritmą prie organizmo poreikių, aprūpindama jį deguonimi ir maistinėmis medžiagomis.
Normalus ir nukrypimai
Ramybės būsenoje suaugusio žmogaus širdies ritmas yra 60-100 dūžių per minutę. Naujagimių šis rodiklis yra daug didesnis – 70-190 dūžių. Su amžiumi širdies susitraukimų dažnis paprastai sumažėja dėl natūralaus širdies raumens susidėvėjimo. Nukrypimai nuo normos gali rodyti sveikatos sutrikimus.
Tai yra maždaug 36,8 mln. dūžių per metus ir apie 2,85 mlrd. dūžių per visą gyvenimą (vidutiniškai 77,5 metų).
Milijardai dūžių per gyvenimą
Jei imsime vidutinį širdies susitraukimų dažnį – 70 dūžių per minutę, tai per dieną širdis padaro apie 100 800 dūžių. Per metus tai sudaro apie 36,8 mln. dūžių, o per visą gyvenimą (vidutiniškai 77,5 metų) – apie 2,85 mlrd. dūžių!
Veiksniai, turintys įtakos širdies „ilgaamžiškumui“
Įvairūs veiksniai daro įtaką tam, kiek širdies dūžių per gyvenimą atliks: amžius, genetika, traumos, ligos. Sveikas gyvenimo būdas, tinkama mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas padeda palaikyti širdies sveikatą ir pailginti jos „gyvenimo trukmę“.
Širdis yra nuostabus organas, kuris be pertraukų veikia visą mūsų gyvenimą. Kruopštus gydymas ir savalaikė profilaktika padės išsaugoti jos sveikatą ir užtikrinti ilgaamžiškumą.