Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Mineraliniai aliejai maisto aliejuose: pavojus sveikatai iš butelio?

2 min. skaitymo

Vartotojų reikalavimai produktams be kenksmingų medžiagų auga. Nepaisant to, daugelyje maisto aliejų randama mineralinio aliejaus likučių. Tačiau ne visi aliejai yra užteršti; kai kurie yra aukštos kokybės ir saugūs vartoti.

„Öko-Test” ištyrė iš viso 50 maisto aliejų ir aptiko mineralinio aliejaus likučių. Tarp jų buvo 20 įprastų ir 30 ekologiškų produktų. Jau prieš daugiau nei dešimt metų buvo nustatyta tarša. Iki šiol situacija nepagerėjo.

Tarp testuotų maisto aliejų buvo penkios rūšys: graikinių riešutų, žemės riešutų, moliūgų sėklų, kanapių ir sezamų aliejus. Buvo tiriami tiek šalto spaudimo, tiek rafinuoti aliejai.

Nė vienas kanapių aliejus nebuvo įvertintas „labai gerai”. Prasčiausiai ir pavojingiausiai sveikatai pasirodė „Mazola” žemės riešutų aliejus („nepakankamas”). Iš viso 31 iš 50 patikrintų aliejų nepraėjo testo.

Kaip mineralinis aliejus patenka į mūsų aliejus?

Paprastai kenksmingos medžiagos į maisto aliejus patenka per pakuotes. Jos dažnai gaminamos iš perdirbto popieriaus ir kartono, įskaitant spausdintą laikraštinį popierių. Spaudos dažuose iš dalies yra mineralinio aliejaus.

Perdirbimo proceso metu jų negalima visiškai pašalinti. Atitinkamai kenksmingos medžiagos gali patekti į produktą, supakuotą į perdirbtą pakuotę. Rizikai sumažinti galima, pavyzdžiui, padengti aktyvuotos anglies sluoksniu.

Be to, yra galimybė, kad produktai užteršiami gamybos metu. Užteršimas galimas jau nuo derliaus nuėmimo mašinų išmetamųjų dujų. Taip pat tepimo aliejai tolesnio proceso metu gali netyčia patekti į maisto aliejus.

Saulėgrąžų aliejaus naudojimas maisto gamyboje

Kokia rizika sveikatai?

Mineralinio aliejaus sudedamosios dalys yra didelė problema maisto aliejuose. Paveiktos įvairios rūšys – tiek įprastos, tiek ekologiškos. Tačiau pastebima, kad paveikta labai daug ekologiškų produktų.

Sveikatai pavojų kelia, pavyzdžiui, ftalatų plastifikatoriai. Jie neigiamai veikia hormonus. Kai kurie netgi laikomi kenksmingais vaisingumui.

Vėžį gali sukelti benzo(a)pirenas. Ši medžiaga laikoma genetiškai kenksminga ir klasifikuojama kaip kenksminga vaisingumui.

Kaip rasti maisto aliejų be kenksmingų medžiagų?

Vien ekologiškas sertifikatas nėra produktų be kenksmingų medžiagų garantas. Nors labai daug aliejų teste buvo įvertinti „labai gerai”, beveik visuose produktuose buvo pesticidų pėdsakų. Todėl rasti visiškai be kenksmingų medžiagų aliejus yra sudėtinga.

Šaltinis: https://www.infranken.de/ratgeber/genuss/mineraloel-in-speiseoelen-welche-produkte-sind-sicher-art-6242451

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Esu baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą ir turiu aukštąjį išsilavinimą farmacijos srityje. Domiuosi sveikatos, sporto ir gyvensenos temomis, kurias nuolat gilinu ir nagrinėju tiek akademiškai, tiek praktiškai. Rašau straipsnius svetainėje KAIPKADA.LT, siekdama skaitytojams pateikti patikimą, moksliškai pagrįstą ir lengvai suprantamą informaciją, kuri padėtų gerinti sveikatą ir kasdienį gyvenimą. Tikiu, kad žinios yra svarbiausia priemonė sveikesniam gyvenimui.
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *