Grįžta mada valgyti žalius kiaušinius. Jie dedami į kokteilius, desertus, o kartais geriami netgi nevalgius. Laikoma, kad tai natūralus energijos ir baltymų užtaisas. Tačiau ar tikrai jie tokie sveiki, kaip dažnai teigiama? Ir ar vienas kiaušinis gali kartais padaryti daugiau žalos nei naudos? Sužinok prieš priimdamas sprendimą.
Grįžta mada valgyti žalius kiaušinius. Ar tai saugu?
Dar visai neseniai žali kiaušiniai buvo siejami daugiausia su boksininkais, 80-ųjų filmais ir amerikiečių imtynininku bei aktoriumi Hulku Hoganu. Tačiau šiandien jie grįžta visiškai naujoje formoje. Vis daugiau žmonių deda juos į „smoothie“, sveikuoliškus desertus ar geria žalius rytais kaip dalį savo rutinos. Argumentai? Visavertis baltymas, vitaminai, energija ir greitesnė organizmo regeneracija.
Ši tendencija ypač patraukli sportuojantiems ir besirūpinantiems mityba žmonėms. Vis dėlto, vis dažniau ją renkasi ir tie, kurie ieško kuo natūralesnių, mažiau apdorotų produktų. Bet ar tikrai žalias kiaušinis yra toks geras, kaip teigiama?
Kas slepiasi žaliame kiaušinyje?
Žalias kiaušinis – tai kur kas daugiau nei tik baltymas ir trynys. Tai natūralus maistinių medžiagų rinkinys, kuriame yra vitaminai A, D, E, K bei B grupės vitaminai, įskaitant B12 ir choliną – smegenų veiklą palaikantį junginį. Trynyje taip pat yra liuteino ir zeaksantino, naudingų regėjimui, sveikųjų riebalų bei šiek tiek geležies, cinko ir seleno.
Kiaušinio baltymas – vienas geriausiai įsisavinamų aminorūgščių šaltinių, todėl itin vertingas fiziškai aktyviems žmonėms. Teoriškai žalias kiaušinis atrodo kaip supermaistas, tačiau ne visi jo komponentai šioje formoje organizmo pasisavinami vienodai.
Ar organizmas viską pasisavina vienodai?
Ne visai. Nors žali kiaušiniai turi daug vertingų medžiagų, kai kurios iš jų pasisavinamos prasčiau nei termiškai apdorotose kiaušiniuose. Pavyzdžiui, baltymai – jų struktūra nevirtame kiaušinyje yra mažiau palanki virškinimui. Terminis apdorojimas ją pakeičia, todėl daugiau aminorūgščių gali būti panaudota ten, kur jų reikia.
Tas pats galioja ir kai kuriems vitaminams bei mineralams – žaliame kiaušinyje jie organizmui mažiau prieinami. Todėl minkštai virtas ar keptas kiaušinis gali būti naudingesnis nei žalias, nors pastarasis iš pirmo žvilgsnio atrodo „natūralesnis“.
Žalias baltymas ir biotina – paslėpta problema, apie kurią mažai kas kalba
Retas kuris žino, kad žalias kiaušinio baltymas gali sutrikdyti biotinos (vitamino B7) pasisavinimą – tai svarbus elementas odai, plaukams ir nervų sistemai. Taip nutinka dėl avidino – baltymo, kuris jungiasi su biotina ir trukdo jai įsisavinti. Tai tampa problema, kai žali kiaušiniai vartojami reguliariai ir dideliais kiekiais, ypač be trynių, kurie patys turi biotinos. Rezultatas? Nors atrodo, kad vartojame sveiką produktą, ilgainiui galime patys sukelti savo organizmui svarbaus vitamino trūkumą.
O kaip dėl salmonelės?
Tai vienas didžiausių pavojų valgant žalius kiaušinius. Salmonelės bakterija gali būti tiek ant kiaušinio lukšto, tiek viduje – ypač jei kiaušinis buvo netinkamai laikomas. Užsikrėtimo simptomai nemalonūs: viduriavimas, karščiavimas, vėmimas ir bendras silpnumas, galintys tęstis kelias dienas.
Nors rizika nėra itin didelė, ji vis tiek egzistuoja, ypač jei kiaušiniai perkami iš neaiškių šaltinių. Kad sumažintum riziką, rinkis tik šviežius kiaušinius iš patikimų ūkių, plauk juos prieš naudojimą ir venk žalių formų, ypač jei turi nusilpusį imunitetą. Taip pat kiaušinius laikyk šaldytuve ir suvartok iki galiojimo termino.
Kas turėtų būti ypač atsargus?
Nors retkarčiais suvalgytas žalias kiaušinis nebūtinai sukels problemų, tam tikros žmonių grupės turėtų ypač saugotis: vaikai, nėščiosios, senjorai bei tie, kurių imuninė sistema yra nusilpusi – pavyzdžiui, po ligos, chemoterapijos ar sergant lėtinėmis ligomis. Jiems net ir nedidelis bakterijų kiekis gali sukelti stipresnius simptomus, su kuriais organizmui bus sunku susitvarkyti. Tokiais atvejais žalias kiaušinis – nepateisinama rizika, net jei jis iš pažiūros šviežias.
O gal geriau virti?
Virtas kiaušinis pelnytai laikomas vienu iš sveikiausių ir saugiausių produktų mityboje. Terminio apdorojimo metu ne tik sunaikinamos pavojingos bakterijos, bet ir pagerėja baltymų bei tam tikrų vitaminų pasisavinimas. Svarbiausia – didžioji dalis maistinių medžiagų išlieka, ypač jei kiaušinis virinamas trumpai – minkštai ar pusiau kietai. Taip galima naudotis visais kiaušinio privalumais be nereikalingos rizikos. Tai puikus pasirinkimas tiems, kurie siekia ir sveikatingumo, ir saugumo.
Šaltinis: https://portal.abczdrowie.pl/surowe-jajka-hit-czy-zagrozenie-sprawdz-zanim-sie-zdecydujesz/7163667238316736a