Švelnumas, susidomėjimas, aistra, kančia. Štai kaip bręstant žmogaus meilės jausmas nusidažo skirtingomis spalvomis. Meilės magija prasideda nuo tėčio ir mamos meilės, kuri tampa gyvenimo ramsčiu. Ir tada šis jaunas žmogus sutinka kitą žmogų… Kas atsitinka su vaiku ir kaip jam padėti?
Pirmasis mūsų vaikų įsimylėjimas… Kai apie tai pagalvojame, įsivaizduojame besibučiuojančią laimingą paauglių porą, tačiau iš tikrųjų pirmuosius stiprius jausmus bendraudami su bendraamžiais patiria jau ikimokyklinukai. Jie vaikšto susikibę už rankų, kartu žaidžia, dalijasi mėgstamais žaislais ar dovanoja vienas kitam saldainius…
PRIERAIŠUMO POŽYMIAI
Daugelis mergaičių ir berniukų, sulaukę 6-7 metų, jaučia meilę ir švelnumą priešingos lyties vaikui. Šiuose pirmuosiuose santykiuose nėra jokios rimtesnių santykių potekstės, bet yra troškimas draugauti, būti šalia, rūpintis, fiziškai jausti kito žmogaus buvimą.
Pirmasis susižavėjimas vaikus dažnai užklumpa ant estetinio jausmo bangos, susižavėjimo kito grožiu – tai ir skiria meilę nuo draugystės. Vaikas suvokia, kad kitas žmogus skiriasi nuo jo paties, ir tai jį žavi.
Taip užmezgamas naujas ryšys, kuris padeda vaikui geriau susidoroti su atsiskyrimu nuo tėvų.
SAVĘS IEŠKOJIMAS
Nuo 9 iki 11 metų, prasidėjus lytiniam brendimui, berniukų ir mergaičių santykiai staiga pasikeičia. Jie tarsi nebesidomi vienas kitu. Vietoj to jie geriau suvokia savo lytį ir tai pabrėžia savo elgesyje.
Būdami 9-10 metų, vaikai susiburia į tos pačios lyties „būrius”, kur praktikuoja naujas bendravimo formas – ne situacines, o gilesnes, neturinčias nieko bendra su flirtu. Paaugliai jau bando formuoti įvaizdį, domisi drabužiais, kosmetika ir papuošalais. Jie stengiasi atkreipti į save dėmesį, bet priežastis yra ne įsimylėjimas, o savęs ir lytinės tapatybės paieškos. Prasidėjus lytiniam brendimui, sulaukus 11 metų, tiek berniukai, tiek mergaitės ima labiau domėtis seksualumu ir atsiranda fiziologinis (dar vadinamas natūralusis) paauglių hiperseksualumas. Atsiranda susidomėjimas pasimatymais ir poromis.
Paaugliai nerimauja dėl savo pasikeitusio, subrendusio kūno, jausmingų troškimų, nesaugumo dėl savo vyriškų (ar moteriškų) savybių… Šiuo metu paaugliai žengia pirmuosius žingsnius romantiškuose santykiuose: pradeda susitikinėti, išdrįsta parašyti laiškelį ir pirmą kartą prisipažinti apie savo jausmus.
PERMAINŲ VĖJAS
13-16 metų paaugliai vis dažniau flirtuoja vieni su kitais. Jie puoselėja svajones, troškimą rasti žmogų, kuriam galėtų patikėti savo slapčiausias mintis ir kūną, žmogų, kuriuo galėtų pasitikėti.
Tada pasirodo šis žmogus, ir paauglys iš meilės praranda galvą. Jie grįžta namo po vidurnakčio, užsidaro savo kambaryje ir valandų valandas kalba telefonu, rašo dienoraštį ar tinklaraštį, kuria poeziją – ir kenčia dėl pavydo ar ginčų.
Tėvams gali būti sunku stebėti šias kovas. Norite pasidalyti savo patirtimi, įspėti apie galimas klaidas, įsikišti, padėti. Bet – deja. Paauglio gyvenime meilės sritis yra intymiausia sritis, į kurią tėvai negali patekti.
Įsimylėjimo patirtis yra būtina jaunam žmogui, nes jis turi suformuoti savo vyro/moters įvaizdį, ir tai negali būti padaryta be kontakto su priešingos lyties bendraamžiu.
JAUTRI TEMA
Kada kalbėti su vaikais apie seksą ir kaip rasti tinkamus žodžius? Pateikiame sekso terapeutės Marijos Erile patarimus.
Kam kalbėti su vaikais ir jaunimu apie seksą, jei jie apie jį žino daugiau nei mes, nes naudojasi internetu? Pirma, būtina susisteminti iš įvairių šaltinių gautą informaciją. Antra, privaloma suteikti informaciją, nuo kurios priklauso jų asmeninis saugumas ir būsimų santykių užmezgimas.
Nesijaudinkite, kad sužadinsite nesveiką vaiko susidomėjimą: diskusija šia tema neskatina paauglių per anksti pradėti intymiai bendrauti, bet padeda jiems priimti labiau pagrįstus sprendimus. Ankstyvas nėštumas, infekcinės ligos dažnai yra ne nerūpestingumo, o elementarių žinių trūkumo pasekmė. Taigi, ką sakyti skirtingo amžiaus vaikams?
7-9 metų amžiaus
Tokio amžiaus vaikui vertėtų paaiškinti, kaip jis atėjo į pasaulį. Intymias kūno dalis vadinkite tikraisiais vardais, bet stenkitės vengti fiziologinių detalių. Paaiškinkite, kad vyro varpa įsiskverbia į moters makštį lytinio akto metu ir kad tėvo spermatozoidams ir motinos kiaušinėliams susitikus – atsiranda kūdikis, to pakanka. Neverta gilintis į detales, jei vaikas neprašo.
10-13 metų amžiaus
Tai geras metas aptarti lytinį brendimą, artėjančius kūno pokyčius ir, kalbant apie fiziologiją, reprodukcines funkcijas. Jei suprantate, kad esate sutrikęs, pasiūlykite sūnui/dukrai knygą, kurioje informacija pateikiama prieinamai ir teisingai.
Ne mažiau svarbu kalbėti apie jausmus ir santykius – draugystę ir meilę, ištikimybę ir paramą. Įsimylėjęs vaikas jau sugeba mąstyti apie labai subtilius ir sudėtingus dalykus – apie tai, ką daryti, kai esi atstumtas, apie tai, kaip žodžiai ir veiksmai gali įskaudinti.
Nuo 14 metų amžiaus
Būtent tada reikėtų aptarti saugaus sekso klausimus ir kaip elgtis nelaimės atveju. Pavyzdžiui, paaiškinkite, kad, įvykus nesaugiems lytiniams santykiams, per tam tikrą laiką reikia išgerti specialių vaistų. Pasakykite jiems, į kurį gydytoją ir medicinos centrą jie gali kreiptis dėl savo problemos.
Jei pastebėsite, kad jo elgesys pasikeitė, būtinai paklauskite, kas nutiko. Jei vaikas nėra pasirengęs bendrauti, aiškiai pasakykite, kad visada esate pasirengęs dialogui.
Apskritai paaugliui svarbu perteikti dvi idėjas. Pirma, seksualumas yra natūrali suaugusiųjų santykių dalis. Svarbiausias žodis čia yra „suaugęs”, nes seksualiniai santykiai (priešingai nei erotiniai impulsai) atsiranda tada, kai esame pakankamai subrendę. Ir antra, kad ši gyvenimo dalis yra intymus kiekvieno žmogaus reikalas.
Nepasikliaukite vien žodžiais. Juk lytinis švietimas prasideda gerokai anksčiau, nei vaikai užduoda klausimą apie tai: lytinio elgesio modelį perduodame vaikui savo veiksmais ir požiūriu vieni į kitus.
BŪTINA IŠGYVENTI DRAMĄ
Iki 17 ar 18 metų jauni žmonės kaupia meilės ir seksualinių santykių patirtį. Pirmosios netektys, kurias jie išgyvena kaip sielvartą, skaudina ir jų tėvus. Vis dėlto suteikite vaikui galimybę pačiam tai patirti.
Paauglys turės įveikti šoką, neigimą, pyktį, depresiją prieš susitaikydamas su situacija. Svarbu, kad šiuo laikotarpiu jis jaustųsi saugus namuose. Susilaikykite nuo nurodinėjimo, kaip jam ar jai elgtis, „kad jis ar ji suprastų, ką praranda”. Nelaiminga meilė – tai patirtis, kuri moko priimti pasaulio netobulumus ir ruošia brandiems santykiams.
Taip pat skaitykite: