Tai veikia ne taip, kaip manote: sužinokite, kaip vanduo gesina gaisrą

Gaisro gesinimas vandeniu

Nuo vaikystės visi žinojo, kad gali užgesinti ugnį. Tačiau žmonės paprastai nesidomi, tiksliai vyksta gaisro gesinimo vandeniu procesas. Kodėl ir kaip tiksliai vanduo gali užgesinti ugnį? Pasirodo, kad tai veikia ne taip, kaip galvojate, rašo „Live Science”.

Kaip veikia vanduo gaisro metu?

Gaisro gesinimas vandeniu

Pasak gaisrų ekspertės ir JAV miškų tarnybos atstovės Saros Makalister (Sarah McAllister), vanduo dažniausiai užgesina gaisrą, nes jis yra geras šilumos sugėriklis. Tai reiškia, kad vanduo gerai sugeria šilumą.

Tai gali skambėti neįprastai, tačiau iš tiesų vanduo nedaro įtakos pačiai ugniai / liepsnai. Kaip žinote, degimo procesui reikia kuro, deguonies ir šilumos šaltinio. Tačiau užuot tiesiogiai kovojęs su ugnimi, vanduo veikia kurą, t. y. apsunkina jo degimą. Šiuo kuru gali būti bet kas: mediena, ar pastatas.

Anot Kalifornijos universiteto Berklyje (JAV) Maiklo Golnerio (Michael Gollner), kai, pavyzdžiui, dega mediena, ugnies išgarina joje esančias medžiagas ir jos virsta dujomis, kurios kursto ugnį. Jei medieną gesinate vandeniu, liepsnos temperatūra turi būti labai karšta, kad išgaruotų medienoje esančios medžiagos ir pats vanduo.

Tačiau dėl didelės vandens šiluminės talpos jam išgarinti reikia daug energijos arba šilumos. Jei ugnis sunaudoja savo šilumą vandeniui išgarinti, jai lieka mažiau energijos kurui įkaitinti. Kadangi vanduo sugeria šilumą, kuras atvėsta. Ugnis negali įkaitinti kuro tiek, kad prasidėtų garavimo procesas, o tai reiškia, kad ugnis negali pasišildyti ir išsisklaido.

Gollnerio teigimu, tai labai veiksmingas būdas sulaikyti gaisro plitimą dideliame plote. Tai reiškia, kad ant kuro reikia pilti vandenį, kuris padeda maitinti ugnį.

Kitas gesinimo būdas – vandens garai

Kita vertus, kitas gaisro gesinimo būdas – naudoti vandens garus. Tai ypač veiksminga gesinant gaisrus specializuotose patalpose, pavyzdžiui, su serverių įranga. Kitaip tariant, ugniagesiai turi stengtis išgelbėti šiuos kompiuterius, todėl pilti ant jų skystą vandenį nėra geriausia išeitis.

Šiuo atveju patalpa užpildoma tokiais mažais vandens lašeliais, kad jie beveik primena vandens garus. Pasak Gollnerio, didelis vandens garų kiekis išstumia deguonį iš patalpos ir atvėsta.

Pasak McAllisterio, vanduo ne visada yra veiksmingas gaisrų gesinimo būdas, ypač kai kalbama apie miškų gaisrus. Iš tikrųjų dažniausiai vanduo naudojamas ne gaisrui gesinti, o degimo procesui sulėtinti. Po to ugniagesiai naudoja kitas medžiagas, kad lokalizuotų ir sunaikintų gaisrą.

Eiti į naują mobilią versiją