Jei užaugote nesveiko emocinio klimato šeimoje, rizikuojate užmegzti santykius su netinkamu partneriu – sako šeimos santykių terapeutė Audrey Sherman.
Dažniausiai emociškai nesveiki santykiai su partneriu yra panašūs į jūsų šeimos, kurioje užaugote, santykius. Tiek čia, tiek ten – problemos, susijusios su prisirišimu, asmeninėmis ribomis, savigarba, priklausomybe nuo kito, nepasitikėjimu ir siekiu ištverti fizinę ar emocinę prievartą.
Pasirinktame partneryje mus traukia ne jo savybės, dažnai labai nemalonios, o tik tai, kad visa santykių dinamika jau pažįstama. Mums atrodo, kad mes galime kontroliuoti tai, ką jau žinome, priešingai nei tai, kas mums nauja ir nepažinta.
Jei jau įsisavinome nesveikų santykių dinamiką, tai išmokome žaisti pagal šias taisykles. Jei kas nors per daug mus kontroliuoja, mes imame reaguoti pasyviai agresyviai. Su žiauriu ir agresyviu žmogumi „vaikštome ant pirštų galiukų“, kad jo neprovokuotume. Jei partneris yra emociškai nutolęs, mes mokame jį susieti su savimi, parodydami, kaip mums blogai ir kad mums nuolat reikia pagalbos. Atrodo, kad visi šie poelgiai yra gana įprasti, nes yra pažįstami. Nesveiki ir psichologiškai alinantys santykiai yra daug blogiau nei jokių santykių. Jie išsiurbia energiją, kurią galėtume skirti savęs tobulinimui. Jie griauna socialinį gyvenimą, daro įtaką sveikatai ir trukdo ieškoti partnerio, su kuriuo galėtumėte užmegzti emociškai tvirtus bei stabilius santykius.
9 požymiai, rodantys, kad jūsų partneris jums netinka
- Jis (ji) įžeidžia, įskaudina ar nuolat jus žemina žodžiais. Net jei jis/ji atsiprašo, neapsigaukite, toks elgesys yra nepriimtinas.
- Partneris yra pavojingas ar agresyvus. Ar jis grasina pakenkti jums ar sau, jei jį paliksite? Jūs esate laikomas įkaitu, laikas nutraukti šiuos santykius.
- Kaip „bausmę“ už nedidelius nusižengimus jis pradeda jus ignoruoti arba labai šaltai elgtis jūsų atžvilgiu. Tai yra manipuliacija.
- Partneris ant jūsų šaukia, leidžia sau jums pliaukštelėti, pastumti, trenkti.
- Jis (ji) staiga dingsta kuriam laikui be paaiškinimo.
- Jis sau leidžia aukščiau aprašytą elgesį, tačiau dėl nesėkmingo santykių rezultato kaltina jus ar buvusius savo partnerius.
- Jūsų partneris slepia nuo jūsų informaciją apie savo gyvenimą. Jūs nesate susijęs su partnerio sprendimų priėmimu, finansiniais ir šeimos reikalais.
- Jūsų nuomonė nieko nereiškia. Partneris nedelsdamas atmeta visus pasiūlymus.
- Jūs nedalyvaujate jo socialiniame gyvenime, jis bendrauja tik su savo draugais. Nuolat liekate vienas, bet privalote gaminti maistą, užsiimti namų ruoša, prižiūrėti vaikus ir atlikti kitas pareigas. Jaučiatės lyg tarnas be atlyginimo.
Jei pastebite bet kurį iš aukščiau paminėtų dalykų savo santykiuose – pats laikas juos nutraukti. Jūs nusipelnėte laimingo gyvenimo su žmogumi, kuris jus myli ir jumis rūpinasi.
Tie, kurie palaiko emociškai gerus santykius ir turi draugų bei šeimos „palaikymo grupę“, gyvena ilgiau ir serga mažiau nei vieniši ar nesveikuose santykiuose esantys asmenys. Tai, laikui bėgant, sukelia nerimą, depresiją, nesugebėjimą susikaupti ir kitas problemas. Vienintelis būdas atsikratyti šių simptomų yra išsiveržimas iš nuolatinio negatyvo bedugnės.
Taip pat skaitykite: